Je konec roku a přichází období rekapitulace starého roku. V rámci uvědomění si svého osobního rozvoje doporučuji si najít chvíli, posadit se, nejlépe s tužkou a papírem a zhodnotit rok, který se blíží k cíli. Ideálně si nejprve napište, co se Vám v daném roce nepovedlo a na čem byste chtěli zapracovat. Ať už se jedná o oblast práce, osobních vztahů, sportu, učení…každý má své téma, které pro něj v daném roce bylo důležité. Poté si napište, za co byste sebe i celý rok pochválili. Co se v roce 2021 povedlo. Co Vám přineslo radost nebo čím jste radost udělali někomu Vy. Rok je dlouhý, a proto si zkuste napsat 20 takových bodů, které hodnotíte jako ty dobré. Zasekli jste se na 5 a už nemůžete na další přijít? Dělá Vám problém si uvědomovat ty kladné věci? Může to být Vaše téma ke zlepšení do nového roku 2022.
Někdo si zásadně žádné předsevzetí nedává, někdo to dělá každý rok. Někomu takové předsevzetí jde plnit snadno a někdo s tím má problém už třeba první měsíc v roce.
Často se mě klienti ptají, jak se mají „dokopat“ ke změně. Jak mají vydržet pravidelně relaxovat. Jak si mají najít čas pro sebe. Jak se mají vydržet učit cizí jazyk. Jak mají vydržet pravidelně cvičit. Jak? Prozradím Vám něco, co se Vám asi nebude moc líbit. Jak? Prostě se rozhodnout! To rozhodnutí je ale pouze na Vás. Pokud chcete ve svém životě nějakou změnu, musíte ji chtít především Vy a také Vy ji budete muset udělat.
Hodně se také setkávám s povzdechem, že na dané změny není čas. ČAS, čas je také něco, co si určujeme my sami. Ano, v životě mohou přijít situace, kdy opravdu nemusí být čas na věci, které byste dělali rádi. Prostě na to opravdu čas a síla nezbývají. Bývají to ale většinou opravdu těžké situace, které nám do života přišly. Kdy třeba řešíte své zdravotní problémy, nebo musíte pečovat o někoho druhého, zpracováváte těžké období nebo třeba přechodně musíte mít dvě zaměstnání, abyste uživili rodinu. Nebo cokoli jiného. V té chvíli si to ale popravdě přiznejte a nelitujte, že ten čas na to, třeba chodit pravidelně cvičit, prostě není. Věřte ale, že tohle jsou opravdu případy, kdy jste na takzvaném „dnu“ a z toho je nejlépe se odrazit. V tomto případě ale raději spřádejte síly a na to, abyste tyto dané situace zvládly. Většinou se ale na čas pouze vymlouváme. Žádné závažné problémy nemáme a přesto tvrdíme, že nemáme čas. Pohltily nás ale jen provozně organizační věci denního života a přemohla naše vlastní lenost. Lenost zorganizovat ten ČAS tak, abychom si ho našli pro SEBE.
Doporučuji tedy dvě věci. První, zhodnoťte svou aktuální danou situaci. Přiznejte si, zda se nacházíte v těžkých chvílích a potřebujete se opravdu nutně věnovat jiným věcem anebo se jen prostě nedokážete NAKOPNOUT? Velmi často se také setkávám s větami jako: Já bych chtěl/la, ale musím počkat až..až budou chodit děti do školky, až bude lepší počasí, až našetřím víc peněz, až budu mít víc energie, až …. Věřte, že nebude lepší doba než je TEĎ! Pokud se rozhodnete, že chcete něco ve svém životě začít dělat nějak jinak, začněte hned! Je úplně jedno, jak velký krok to bude, ale začněte. Pro většinu lidí bývá lepší dělat malé postupné krůčky, ale pro někoho může být efektivnější pustit se do změn po hlavě a ve velkém. To záleží na našem typu.
Změna znamená vykročení z naší komfortní zóny, což někdy bolí. Samozřejmě v tom nemusíme být sami a je fajn si pomoci různými berličkami. Ať už třeba využití skupin (případ, chodit cvičit se skupinou či trenérem) nebo poprosit o psychickou podporu naše okolí, blízké, které nám budou dodávat tu vnější motivaci anebo využít služeb kouče, který Vám dokáže poskytnout takové prostředí, ve kterém si dokážete nalézt svou vlastní vnitřní motivaci. Jak vybrat kouče se můžete dočíst v mém článku Kdy a proč zajít ke koučovi. Všeobecně se uvádí, že abyste změnu do svého života vpustili a zautomatizovali je nejdříve potřeba tomu vědomě dávat pozornost měsíc a půl. Poté už mozek nebude klást tolik odporu a tlačit vás k tomu, abyste se vrátili ke starým dobrým zajetým kolejím.
Přeji všem v novém roce ať se dokáží nakopnout pro věci, které chtějí změnit!